GREELCO
Green Learning Community
www.greelco.eu
LIITU GREELCO KOGUKONNAGA
LIITU keskkonnasõbraliku õppekogukonna veebiplatvormiga GREELCO, mis on loodud just alushariduse spetsialistidele ja praktikutele.
• Avasta 8 lasteaeda kaheksas Euroopa riigis – virtuaalselt!
• Jaga oma teadmisi ja õpi kaaslastelt üle Euroopa.
• Täiusta oma oskusi uute alushariduse digitaalsete suundumustega.
• Loo väärtuslikke sidemeid ja laienda oma professionaalset võrgustikku.
• Saa juurdepääs videotele ning koolitusmaterjalidele igal ajal ja igal pool.
Saa osaks kogukonnast, mis kujundab alushariduse tulevikku Euroopas.
Lihtsalt loo ühendus ja alusta virtuaalseid õpperännakuid Euroopa lasteaedadesse.
👉 Liitu GREELCOga: https://www.greelco.eu/registration
👉 Loe GREELCO kohta: www.greelco.ee
ÕPPEVISIIDID:
Belgium, 24. jaanuar 2024 (14.00-16.00)
Czech Republic, 14. jaanuar 2024 (14.00-16.00)
Estonia, 13. märts 2024 (14.00-16.00)
Hungary, 17. aprill 2024 (14.00-16.00)
N Macedonia, 15. aprill 2024 (14.00-16.00)
Romania, 12. juuni 2024 (14.00-16.00)
Slovenia, 18. september 2024 (14.00-16.00)
Serbia, 16.oktoober 2024 (14.00-16.00)
LOE Pääsupesa virtuaalse õppekäigu kohta siit.
Eesti õppevisiit 13.03.24
Erasmus+ projekt GREELCO: Eesti lasteaiaõpetajate kogemused
GREELCO projekti üldeesmärk
Erasmus+ projekti GREELCO peamine eesmärk on luua veebipõhine õppekogukond, mis ühendab alushariduse spetsialiste, pakkudes neile võimalusi arendada oma digipädevusi, jagada teadmisi ja täiustada oskusi. Projekti käigus loovad lasteaiaspetsialistid kaheksast riigist oma asutusi ja pedagoogilisi tavasid tutvustavaid videoid. Nende kaudu korraldatakse virtuaalseid õppekäike erinevate riikide lasteaedade vahel, et vahetada kogemusi ja analüüsida nähtut.
Hariduslik ja kultuuriline infovahetus
GREELCO projektis osalemine on avardanud Eesti lasteaiaõpetajate silmaringi, pakkunud võimalusi virtuaalselt õppida ja jagada oma parimaid praktikaid erinevate riikide lasteaedade vahel. See ei ole olnud ainult uus hariduslik kogemus, vaid ka kultuuriline infovahetus, mis on aidanud luua rahvusvahelisi sidemeid ja rikastanud õpetajate igapäevatööd. Tartu Lasteaed Pääsupesa õpetajad on projekti raames virtuaalselt lasteaedu külastanud mitmes Euroopa riigis – Belgias, Tšehhis, Ungaris, Põhja-Makedoonias ja Rumeenias. Ees on veel virtuaalsed õppekäigud Sloveeniasse ja Serbiasse. Iga riigi lasteaed on tutvustanud oma pedagoogilisi lähenemisi ja töömeetodeid, mis on seotud ka Hea Alguse põhimõtetega.
Eesti lasteaiaõpetajate parimad praktikad
Lisaks uute kogemuste omandamisele on GREELCO projektis osalemine olnud suurepärane võimalus tutvustada ühe Eesti lasteaia tegemisi, üldist haridussüsteemi ja kultuuri. Tartu Lasteaed Pääsupesa lasteaiaõpetajad keskendusid oma tutvustusvideote loomisel kolmele põhiteemale: õuesõpe, tehnoloogia kasutamine ja alternatiivkommunikatsioon. Samuti tutvustati Hea Alguse põhimõtteid, mida rakendatakse oma igapäevatöös, et toetada laste arengut mängulise, tervist edendava ja lapsest lähtuva lähenemise kaudu.
Videote valmimise protsess ja väljakutsed
Videote loomise protsess pakkus omajagu väljakutseid. Näiteks pidime filmimise käigus korduvalt kohandama oma stsenaariume, kuna algselt planeeritud tegevused osutusid laste jaoks vähem kaasahaaravaks, kui lootsime. Ühes stsenaariumis, kus kavatsesime filmida tehnoloogia kasutamist avastasime, et lapsed olid hoopis rohkem huvitatud traditsioonilistest mängudest. Selle tulemusena otsustasime kaasata rohkem mängulisi elemente ja vähem tehnoloogiat, et säilitada laste loomulik huvi ja kaasatus. Nende kohanduste tegemine oli omamoodi meeskonna loovuse proovikivi, kuid andis lõpuks värvika ja lastele meelepärase tulemuse. Videote ettevalmistamisel muutsime jooksvalt päevaplaani ning maskottidega klippide salvestamiseks kaasasime vajadusel meie Greelco tiimi mittekuuluvaid kolleege. Videote tegemisel kulus palju aega harjumiseks ja harjutamiseks, kuidas üksi ekraani vastas istuda ja valitud teemast rääkida – see oli uus ja naljakas kogemus. Filmimisel tekkinud saateapsudest tegime lasteaia meeskonnale eraldi filmi, mille tulemust vaatasime ühisel filmilõunal.
Isiklikud tunded ja ettevalmistus
Enne projekti algust tundsime elevust, kuid ka pisut ärevust seoses sellega, kuidas suudame projekti tegevused oma igapäevategevustesse paigutada, kuidas meie igapäevased praktikad ja ideed teistele lasteaedadele üldse tunduvad, kuidas saame hakkama erialase inglise keelega, videote filmimise ja monteerimisega. Tundsime muret, kas meie lähenemised on ikka piisavalt innovaatilised ja huvitavad, et suudaksime projekti raames teise riigi lasteaedadele ka midagi väärtuslikku pakkuda. Olukorda raskendas aasta möödudes tiimiliikmete lahkumine meie lasteaiast ja uute inimeste kaasamine projekti. Segadust tekitasid ka näiteks projekti loojate mõned loovust pärssivad ülesanded, muutuvad tähtajad ja muutused, mis jõudsid osalejateni liiga väikese etteteatamisega – see kõik viis selleni, et mingil hetkel soovisime projektist välja astuda. Kuid projekti läbiviijad julgustasid meid jätkama ja me otsustasime selle väljakutse siiski lõpuni kaasa teha. Õnneks läks kõik üle ootuste hästi ja partnerite positiivne tagasiside andis meile palju enesekindlust. Näiteks saime kiita meie alternatiivkommunikatsiooni kasutamise eest, mis pakkus huvi ka teistele projektis osalenud lasteaedadele. Projekti käigus jõudsime rõõmsa arusaamiseni, et meie õpetajad on päris digipädevad.
Enne virtuaalset õppevisiiti sai kokkuvõtvalt ette valmistatud Eesti haridussüsteemi ja Pääsupesa lasteaeda tutvustavad plakatid, mis nõudsid samuti palju aega ja ettevalmistust. Kohtumise huvitavamaks tegemiseks otsisime viktoriini tarbeks Eesti kohta küsimusi, mis näitaksid meie riigi olemust ja kultuuri. Zoomis osalejate aktiivseks kaasamiseks kasutasime pildikeele ülesannet ning lõpetasime ühislaulmisega meie muusikaõpetaja eestvedamisel.
Uued praktikad ja tulevikuplaanid
Usume, et virtuaalsetel õppekäikudel kuuldud ja nähtud teadmised on veidi mõjutanud ka meie igapäevatööd. Näiteks oleme saanud ideid, kuidas laiendada erinevate õppevahendite kasutust õppetöös, pakkudes lastele rohkem iseseisvat uurimistööd ja probleemide lahendamise võimalusi. Uued lähenemised ja teadmised rikastavad kindlasti meie tööd ja loovad lastele mitmekesisema õpikeskkonna. Oma lasteaiast valminud videoid saame edaspidi näidata lapsevanematele, tudengitele ja teistele külalistele, kes meie lasteaia tegemistega tihti tutvumas käivad.
Kokkuvõte ja meeldejäävad hetked
GREELCO projekt on olnud suurepärane võimalus täiendada oma pedagoogilist pagasit ja laiendada silmaringi. See projekt on olnud täis väljakutseid, üllatusi ja lõbusaid hetki, kus iga õpetaja sai olla looja ja avastaja, just nagu lapsedki. Projektipartneritelt saadud teadmised ja ideed on inspireerinud meid oma töös uusi lahendusi otsima ja rakendama. Üks meeldejäävamaid hetki projekti jooksul oli see, kui pärast filmimise lõppu vaatasime meeskonnaga esimesi valminud kaadreid – see tekitas meis palju rõõmu ja rahulolu, näha oma töö tulemust elavaks muutumas. Meie traditsiooniks on õppevisiitidel osalemine ühiselt suure ekraani vahendusel, et kohe vahetuid muljeid ja teadmisi üksteisega jagada. Selleks kogunesime kokku ning katsime laua nagu erilisele sündmusele kohane. Oleme veendunud, et rahvusvahelised projektid aitavad tõsta hariduse kvaliteeti, edendada kultuuridevahelist mõistmist ja koostööd. Projekti käigus õppisime oma maja meeskonda tundma hoopis teisest küljest – abivalmidus, loovus, aktiivsus, huvi ja soojus ühendas kõiki panustajaid.
September 2024
Hiljutised kogemused COVID-19 pandeemiaga näitasid, et õpetajate omavahelise suhtlemise ja praktikate jagamise võimalused vähenesid. Samuti selgus, et õpetajate digioskused vajavad arendamist. Need kaks tegurit inspireerisid otsima võimalusi rahvusvaheliste kogemuste vahetamiseks, mis jõuaksid läbi virtuaalsete külastuste paljude inimesteni.
GREELCO üldeesmärk on luua veebipõhine õppekogukond, mis ühendab alushariduse spetsialiste ja pakub neile võimalusi arendada oma digipädevusi, jagada teadmisi, kajastada ja täiustada oma praktikaid. Projekt võimaldab kaheksa riigi lasteaiaspetsialistidel teha oma asutust ja pedagoogilisi tavasid tutvustavaid videoid. See loob erinevatele lasteaedadele võimaluse korraldada virtuaalseid õppekäike oma asutusse, et vahetada kogemusi ja analüüsida nähtut.
Videod ja virtuaalsed külaskäigud on teistele alushariduse spetsialistidele nähtavad GREELCO digiplatvormil www.greelco.eu.
Projekti periood: 01.11.2022-31.10.2024
Projekti partnerriigid: Eesti (Tartu Lasteaed Pääsupesa), Belgia, Tšehhi, Ungari, Põhja-Makedoonia, Rumeenia, Sloveenia, Serbia, Holland, Kreeka
Inglisekeelsed artiklid:
https://www.issa.nl/content/greelco-green-learning-community
https://www.issa.nl/content/issa-joins-new-partnership-under-green-learning-community-project
https://www.facebook.com/ISSAECD/posts/640152758149889
Olge kursis ja jälgige tegemisi Facebookis, Twitteris ja LinkedInis.
* Erasmus+ on programm, mis rahastab haridusprojekte Euroopa Liidus. Programmi eesmärk on arendada riikidevahelist koostööd, avardada õpetajate silmaringi ning ühendada erinevaid kultuure.